Теңіз оқу-жаттығу орталығы (ТОЖО)

Теңіз оқу-жаттығу орталығы ««Ш. Есенов атындағы Каспий технологиялар және инжиниринг университеті» КеАҚ жоғары білім беру мекемесінің Теңіз Академиясының құрылымдық бөлімшесі болып табылады.

ТОЖО қосымша кәсіптік білім беру саласында теңіз және өзен көлігі мамандарын тренажерлық даярлау және біліктілігін арттыру курстарының студенттері мен тыңдаушыларын оқыту және даярлау, сондай-ақ теңіз жұмысшы мамандықтарын оқыту жөніндегі қызметті ұйымдастырады.

ТОЖО конвенциялық дайындықпен байланысты емес курстарды өткізу үшін жағалау және кеме қатынасы компанияларына білім беру қызметтерін ұсынады.

Осы Ереже ТОЖО-ның мәртебесі мен ұйымдастырылуын, оның Академиямен, университетпен жаттығу даярлығы мен қосымша кәсіптік білім беру саласындағы оқу процесін жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау мәселелері бойынша қарым-қатынасын анықтайды.

Мақсаты

1) Қазақстан флотының кеме қатынасы компанияларының халықаралық және Ұлттық міндетті нормалардың (конвенциялар мен кодекстер, ИМО және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің басшылық құжаттары) талаптарына сәйкес кәсіби білімі бар жоғары білікті теңіз мамандарына қажеттіліктерін қанағаттандыру.

2) Университет академиясы мен колледжі тыңдаушыларының тренажерлік дайындығы.

3) Топтық және қатардағы құрамдағы су көлігінің теңіз мамандарын тренажерлік даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру.

4) Жұмыс бағдарламаларына сәйкес курстар, дәрістер, практикалық сабақтар ұйымдастыру арқылы тренажерлік даярлық бойынша білім беру қызметін жүргізу.

5) Емтихандарды, сынақтарды, кәсіптік тестілеуді және тыңдаушылардың білімін тексерудің өзге де нысандарын өткізу.

6) Мамандарды сапалы және тиімді даярлау үшін оқу-әдістемелік құралдарды, құралдарды, материалдар мен құралдарды, оның ішінде бағдарламалық құралдарды жобалау және әзірлеу.

7) Университет пен Академияның осы қызмет түрін жүргізу құқығына лицензиялар, куәліктер мен сертификаттар алу мақсатында оқыту курстарын куәландырудың барлық түрлеріне дайындау.

8) Академия студенттері арасында өткізілетін тәрбие жұмысында.

9) Тренажерлік даярлықтың сапасын арттыру, су көлігі мамандарының кадрлық әлеуетін дамыту.

10) Тыңдаушының жеке басының өзін-өзі жүзеге асыруы мен өзін-өзі дамытуы үшін жағдай жасау.

11) Өз қызметінің мәселелері бойынша тәжірибе және ақпарат алмасу тұрғысынан басқа да теңіз оқыту-жаттығу орталықтарымен, оның ішінде шетелдік оқу-жаттығу орталықтарымен ынтымақтастық .

12) ТОЖО-ның материалдық-техникалық базасын дамыту және нығайту, оқу процесін жетілдіру, оқытудың прогрессивті нормалары мен құралдарын енгізу, ТОЖО жаңа тренажер техникасымен жарақтандыру.

13) Теңіз индустриясының өзекті мәселелері мен міндеттерін шешуге байланысты ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу.

Келесі бағыттар бойынша «Теңізшілерді даярлау мен дипломдау және вахта жұмысын атқару туралы халықаралық конвенциясы» (ДДВА Конвенциясы) талаптарына сәйкес тренажерлық даярлық курстары бойынша білім беру қызметтерін ұсынады:

— Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртке қарсы күрес;

— Химовоздық танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау;

— Мұнай танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша дайындық;

— Бастапқы дайындық;

— Мұнай танкерлерінде және химовоздық танкерлерде жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы дайындық;

— Кеңейтілген бағдарлама бойынша мұнай танкерлерінде жүк операцияларын жүргізуге дайындық;

— Кеңейтілген бағдарлама бойынша химовоздық танкерлерде жүк операцияларын жүргізуге дайындық;

— Сыни жағдайларда адамның мінез-құлқын басқару;

— Полярлық суларда пайдаланылатын кемелер үшін бастапқы дайындық;

— Полярлық суларда пайдаланылатын кемелер үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша дайындық;

— Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін ғаламдық теңіз байланыс жүйесінің радиооператоры;

— Кемедегі медициналық көмек;

— Кемеде алғашқы медициналық көмек көрсету;

— Жедел құтқару қайығы бойынша маман;

— Құтқару қайықтары мен салдар және жылдамдықты кезекші қайықтар болып табылмайтын кезекші қайықтар жөніндегі маман;

— Жолаушылар мен жүктердің қауіпсіздігі, сондай-ақ корпустың су өткізбейтіндігі;

— Апат кезінде және шектеулі жүзу аймағының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жаһандық теңіз байланыс жүйесінің радиооператоры;

— Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін жаһандық теңіз байланыс жүйесінің радиооператоры;

— Кемені күзету туралы хабардарлық саласындағы дайындық;

— Қорғау мәселелері бойынша тағайындалған міндеттер саласында даярлау;

— Кеменің топтық құрамының күзетуге жауапты тұлғаларын даярлау;

— Өртке қарсы қауіпсіздік және өртке қарсы күрес.

Қосымша кәсіптік білім беру саласы бойынша келесі мамандықтарды ұсынады:

• вахталық матрос;
  • вахталық моторист;